Najbardziej znane statki żeglugi morskiej

0
(0)

Soleil Royal, Sovereign of the Seas, HMS Victory, San Felipe oraz Czarna Perła to najbardziej znane statki żeglugi morskiej. Oczywiście cenią je nie tylko fani oceanu, ale i również miłośnicy historii, którzy potrafią dostrzec w nich coś więcej, niż wszyscy inni. Wygląd tych statków jest naprawdę imponujący, ponieważ są niezwykle okazałe i posiadają wiele charakterystycznych detali. Ich historia jest bardzo imponująca, dlatego warto ją poznać, aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Poza tym, że są piękne i mają swój urok, skrywają w sobie również wiele innych wspaniałych cech, które są ich znakiem rozpoznawalnym. Najbardziej znane statki żeglugi morskiej są naprawdę wyjątkowe, dlatego zainteresowanie nimi jest ogromne.

Znane statki żeglugi morskiej – historia

Nie da się ukryć, że historia statków stanowi bardzo ważną część dziejów całej żeglugi morskiej. Jest bardzo ciekawa, dlatego z całą pewnością zainteresuje nie tylko fanów morza i oceanu, ale wiele innych osób. Najbardziej znane statki żeglugi morskiej stworzono wiele lat temu, jednak do dzisiaj jest o nich bardzo głośno. A to wszystko dlatego, że pełniły bardzo ważną funkcję i zapisały się w historii.

Soleil Royal

To francuski 104-działowy okręt liniowy, który powstał w Breście pomiędzy 1669 a 1671 rokiem. Był uważany za jeden z najlepiej zbudowanych i najzwrotniejszych okrętów epoki, a dzięki bogatym zdobieniom stał się szczególnie sławny. Soleil Royal w 1690 roku stał na czele zwycięskiej francuskiej floty w bitwie pod Beachy Head, a w roku 1692 wziął udział w bitwie pod La Hague. W trakcie jej trwania stał się przedmiotem ataku trzech nieprzyjacielskich trójpokładowców. Mimo, że jego obrona zakończyła się sukcesem to nie był w stanie wrócić do Brestu, ponieważ ciężko go uszkodzono.

Soleil Royal zatonął w nocy z 2 na 3 czerwca 1692 r., gdyż został trafiony podczas ataku pod dowództwem wiceadmirała Delavalla i zapadł się z wielkim hukiem. Niestety mimo natychmiastowego ratunku z 883-osobowej załogi okrętu ocalał tylko jeden człowiek. Później w roku 1692 i 1749 zbudowano jeszcze dwa okręty liniowe o tej samej nazwie.

Statek piracki Czarna Perła

Czarna Perła to wzorowany na galeon, okręt piracki z XVII wieku, który występował w serii Piraci z Karaibów. Od zawsze był siejącym postrach trójmasztowym statkiem o czarnych żaglach. Jego wygląd robi ogromne wrażenie, ponieważ ma niesamowity akcent. Statek piracki Czarna Perła jest bardzo charakterystyczny.

czarny statek morski
znane okrety morskie
znane statki morskie

Sovereign of the Seas

Był to pierwszy angielski trzypokładowy XVII-wieczny żaglowy okręt wojenny. Początkowo zaliczano go do I rangi, a później został przybudowany na okręt liniowy I rangi. Jego znakiem rozpoznawalnym są niezwykle bogate dekoracje rzeźbiarskie, którymi ozdobiono jego kadłub. Sovereign of the Seas został zamówiony przez króla Karola I w 1634 roku. Zaprojektował go i zbudował królewski szkutnik Phineass Pett.

Budowa okrętu była świadomym celem politycznym. Jego nazwa nie została nadana przypadkowo, tylko miała symbolizować pradawne prawo angielskiego monarchy do używania tytułu Rex Marinum. W 1637 roku Sovereign of the Seas odbył 24-dniowy rejs po kanale La Manche, a później spędził piętnaście lat w rezerwie w Chatham. W 1685 był już po trzech wojnach, dlatego jego stan techniczny był zły. Z tego względu przebudowano go w stoczni w Chatham pod kierunkiem szkutnika Roberta Lee.

Royal Sovereign brał udział w wojnie przeciwko Francji, bitwie morskiej pod Beachy Head, a także bitwie morskiej pod La Houge. Niestety w porcie w Chatham padł ofiarą przypadkowego pożaru i został doszczętnie zniszczony.

Sovereign of the Seas

HMS Victory

Do najbardziej znanych statków żeglugi morskiej zalicza się również HMS Victory, czyli żaglowy okręt liniowy brytyjskiej marynarki wojennej. Wybudowano go w latach 1759–1765 w stoczni Chatham Dockyard. Był to piąty w historii RN okręt o nazwie „Victory”, ponieważ poprzedni zatonął w roku 1744 wraz z całą załogą. Do jego budowy zużyto drewno z 6000 drzew. W 1778 roku został desygnowany na pierwszego dowódcę okrętu. Jednak dwa miesiące później flagę na okręcie podniósł admirał Augustus Keppel, a dowództwo okrętu przejął kontradmirał John Campbell. HMS Victory brał udział w pierwszej bitwie pod Ushant.

W roku 1780 został poddany remontowi, a później brał udział w drugiej bitwie pod Ushant oraz bitwie koło przylądka św. Wincentego. Obecnie HMS Victory jest obiektem muzealnym, który rocznie jest odwiedzany przez kilkaset tysięcy osób. Znajduje się w Portsmouth.

San Felipe

Kolejnym znanym statkiem żeglugi morskiej jest San Felipe, który powstał w 1690 roku. Był jednym z najpiękniejszych hiszpańskich galeonów XVII wieku. Szczególnie istotną kwestią jest tutaj to, że przez lata był sztandarowym okrętem hiszpańskiej Armady. Wyparł ponad tysiąc ton i był uzbrojony w 96 dział, dzięki czemu mógł zająć najpotężniejsze okręty w marynarce francuskiej i brytyjskiej. San Felipe to wyjątkowy statek, który jest znany przez wszystkich marynarzy oraz miłośników historii.

san filipe
san filipe blog
slynny okret san filipe
statek san filipe
znany statek okretu san filipe

Żeglarstwo i morze – najbardziej znane statki żeglugi morskiej

Repliki słynnych statków żeglugi morskiej to absolutnie wyjątkowe wyroby, które potrafią świetnie udekorować każde wnętrze. Bowiem stanowią ekskluzywną, a zarazem niepowtarzalną dekorację, która doskonale wzbogaci aranżację salonu, sypialni, czy też jadalni. Modele słynnych statków idealnie je odzwierciedlają, a co najważniejsze posiadają historyczne ryciny. Są piękne, eleganckie, a zarazem niezwykle charakterystyczne. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, jaki się na nie składa został znakomicie odwzorowany, dzięki czemu zachowują swój charakter.

Modele najbardziej znanych statków żeglugi morskiej przygotowano ręcznie, dlatego sprawiają niesamowite wrażenie. Każdy miłośnik marynistycznych akcentów oraz żeglarz będzie się nimi po prostu zachwycał. Wyroby te stworzono ze szczególną dokładnością i dbałością o detale. Repliki słynnych okrętów to ponadczasowa dekoracja, która sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Oczywiście nie trzeba być marynarzem lub miłośnikiem historii, aby umieścić je w swoim domu lub mieszkaniu. Tego typu dekoracje to interesująca ozdoba, zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wnętrz. Modele słynnych statków to niezwykłe wyroby, które znają i cenią ludzie z całego świata. Urzekają bardzo atrakcyjną prezentacją, wyjątkowym akcentem, a także znakomitym wykonaniem. Stworzono je na wzór konkretnych modeli statków, które fantastycznie odwzorowują.

Model znanego statku żeglugi morskiej, jako ciekawy prezent dla fana oceanu

Chyba każdy zgodzi się z tym, że ekskluzywny model statku San Felipe, model statku pirackiego Czarna Perła lub luksusowy model galeonu San Felipe to najlepszy prezent dla każdego miłośnika morza i oceanu. Jest to wyjątkowy, a zarazem niepowtarzalny upominek, który sprawi ogromną radość każdemu solenizantowi. A, co więcej można go podarować z każdej okazji, czyli na przykład na urodziny, imieniny oraz wiele innych okoliczności.

Modele znanych statków to podarunek, który sprawi, że jubilat poczuje się doceniony. Dzięki niemu zawsze będzie miło wspominał wszystkie chwile na morzu lub oceanie. Marynarze, a także miłośnicy historii uwielbiają takie prezenty, ponieważ zawsze wzbudzają u nich wiele pozytywnych skojarzeń. Repliki statków to niewielkie dzieła sztuki, które można umieścić w gabinecie na biurku, w salonie na komodzie lub w sypialni na półce. Są elegancką i designerską dekoracją, która przywołuje mnóstwo miłych wspomnień.

Repliki statków są bardzo oryginalnym prezentem, jaki można podarować bliskiej osobie. Dzięki solidnemu wykonaniu oraz dobrym materiałom przez długie lata zachowują swój pierwotny wygląd, a co najważniejsze doskonale się prezentują. Można, nawet powiedzieć, że są jedyne w swoim rodzaju, dlatego zainteresowanie nimi jest ogromne. Modele znanych statków to upominek, który sprawi ogromną przyjemność każdemu solenizantowi.

prezent dla fana morz i oceanow
model okretu san filipe
okret na urodziny
okret socil royal
okrety na prezent
jaki rodzaj okretu na prezent
gdzie kupic model okretu na prezent

Gdzie kupić oryginalne repliki znanych statków żeglugi morskiej?

Repliki ekskluzywnych statków, można znaleźć między innymi w sklepie Luxury Products, który oferuje najwyższej jakości produkty. W jego ofercie dostępne są wszystkie wyżej wymienione modele najbardziej znanych statków żeglugi morskiej, ale nie tylko. Można tam znaleźć wiele różnych prezentów dla fanów morza i oceanu, a także miłośników historii. Modeli znanych statków jest tam naprawdę mnóstwo, dzięki czemu wybór jest po prostu ogromny. Każdy z nich wykonano z ogromną pasją i zaangażowaniem, dlatego jego całokształt jest niezwykły.

Wszystkie wyroby, jakie znajdują się w sklepie Luxury Products pochodzą od najlepszych producentów. Stworzono je według najwyższych standardów, a do ich produkcji wykorzystano najlepsze gatunkowo materiały. Repliki ekskluzywnych statków, jakie można tam znaleźć są idealnym odzwierciedleniem prawdziwych statków, o których wcześniej już wspomniano. Ich piękna i zmysłowa prezentacja oraz niesamowity akcent i charakter oczarują absolutnie każdego. W związku z tym każdy marynarz, fan morza i oceanu, a także miłośnik historii będzie się nimi zachwycał.

co kupic dla fana oceanu
statek na urodziny
statek socil royal
statek na prezent
solcil royal

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0