Jak dbać o garnki miedziane?

0
(0)

Jeśli kochasz dobre jedzenie i uwielbiasz gotować to miedziane garnki są właśnie dla Ciebie. Dzięki nim można przygotować wiele smacznych i wykwintnych potraw, które zachwycą całą Twoją rodzinę lub znajomych. To naczynia, które urzekają nie tylko aspektem wizualnym, ale przede wszystkim użytkowym, gdyż znakomicie spełniają swoją funkcję. W związku z tym wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która musi być przeprowadzana regularnie. Zatem nasuwa się teraz pytanie, jak dbać o garnki miedziane, aby zawsze wyglądały i służyły, jak nowe?

Prawidłowa konserwacja to podstawa, a dzięki niej naczynia te będą służyły swoim użytkownikom przez długie lata. Wbrew pozorom czyszczenie garnków miedzianych nie należy do najbardziej wymagających i skomplikowanych zadań, a wręcz przeciwnie. Nie można ich myć w zmywarce, tylko ręcznie, aby nie uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Do czyszczenia tego typu wyrobów, należy wykorzystać delikatny preparat, a nie silne środki chemiczne, które są niewskazane. Nie da się ukryć, że miedziane garnki to wyjątkowe naczynia, dlatego trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie.

Jak wyczyścić miedź domowym sposobem?

Jednym z domowych sposobów na czyszczenie garnków miedzianych jest wykorzystanie cytryny, a dokładniej soku z cytryny oraz soli kuchennej. Do przygotowania roztworu potrzebne będzie pięćdziesiąt mililitrów soku oraz dwie duże łyżki soli kuchennej. Składniki te, należy ze sobą zmieszać i tak przygotowanym preparatem można już czyścić naczynia miedziane. Oczywiście trzeba je przecierać nie tylko w środku, ale i również na zewnątrz, aby każda ich część była utrzymana w należytej czystości.

Do tej czynności warto wykorzystać miękką gąbkę, która w żaden sposób ich nie uszkodzi. Ostatnim etapem czyszczenia naczyń jest spłukanie ich pod bieżącą wodą, a także wytarcie do sucha i odłożenie w odpowiednie miejsce. W pielęgnacji miedzianych garnków ważna jest również regularność. Rzecz jasna, że trzeba je czyścić zawsze po użyciu, jednak nie tylko. Bowiem, gdy zbyt długo się ich nie używa to również trzeba je oczyścić z zanieczyszczeń.

Czyszczenie miedzi octem – czyli jak zrobić to prawidłowo?

Kolejnym sposobem na to, jak dbać o garnki miedziane jest czyszczenie ich specjalną pastą z octu winnego, drobno zmielonej soli oraz mąki. Na samym początku, należy dokładnie opłukać naczynie wodą, a następnie nałożyć na nie wcześniej przygotowaną pastę i odczekać około dziesięć minut. Po tym czasie konieczne jest spłukanie i osuszenie garnka. Metoda ta jest naprawdę bardzo skuteczna, dlatego warto ją wypróbować na swoich miedzianych naczyniach.

Oczywiście sposobów czyszczenia garnków wykonanych z miedzi jest wiele, niemniej jednak nie wszystkie z nich są tak samo dobre. Poza domowymi metodami konserwacji tego typu naczyń, można także kupić w sklepie specjalny preparat do czyszczenia. Trzeba, jednak upewnić się, że jest on przeznaczony do miedzi, aby jej nie uszkodzić.

Jak przechowywać garnki miedziane?

Właściwe przechowywanie garnków miedzianych jest tak samo ważne, jak ich pielęgnacja, dlatego nie można odłożyć ich w przypadkowe miejsce. Najlepiej, aby znajdowały się w szafce kuchennej, gdzie będą dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem. Garnki miedziane niestety nie należą do najtańszych, co jest kolejnym powodem, aby dbać o nie w szczególny sposób. Są również bezpieczne dla zdrowia, dlatego bez żadnych obaw można ich używać w swojej kuchni.

garnki miedziane
jak czyscic garnki z miedzi
garnek z miedzi
gdzie kupic miedziany garnek
garnek miedziany blog

W garnkach miedzianych można przygotować wiele różnych potraw, jednak nie wszystkie. Bowiem nie nadają się do gotowania kwaśnych potraw, dlatego warto o tym pamiętać. Tego typy naczynie mają naprawdę wiele do zaoferowania, zatem nic dziwnego, że posiada tak wielu zwolenników. Przygotowywanie w nich potraw to pewność, że nie będą one przywierać do dna, co jest bardzo istotne w przypadku dań, które trzeba ciągle mieszać. Są w domu tak samo potrzebne, jak na przykład patelnia ze stali nierdzewnej.

Czyszczenie od razu po gotowaniu?

Jak dbać o garnki miedziane? Czy trzeba je czyścić od razu po gotowaniu? Nie, ponieważ powinno się odczekać chwilę czasu, aby ostygły. Jest to szczególnie ważne, dlatego w żadnym przypadku nie należy tego lekceważyć. Z całą pewnością, można powiedzieć, że czyszczenie miedzianych garnków jest pewnego rodzaju umiejętnością, która wymaga odpowiedniej wiedzy. W przeciwieństwie do wielu innych naczyń, te wykonane z miedzi potrzebują znacznie więcej uwagi, aby mogły, jak najdłużej służyć swoim użytkownikom.

Jak dbać o garnki miedziane i jak prawidłowo ich używać?

Miedziane garnki to luksusowe naczynia, które zapewniają przede wszystkim szybkie i zdrowe gotowanie. Świetnie przewodzą ciepło, dlatego czas przygotowania poszczególnych potraw jest znacznie krótszy. Jak już wcześniej wspomniano, wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, właściwego przechowywania, a także prawidłowego użytkowania. Śmiało można używać ich na kuchence indukcyjnej, gazowej, a także ceramicznej.

Powracając do pytania, jak dbać o garnki miedziane, warto podkreślić to, że do ich czyszczenia nie można wykorzystywać silnych detergentów. Wskazane jest również używanie delikatnej gąbki lub miękkiej szmatki, która nie pozostawi na nich żadnych śladów. Miedziane garnki są niezawodne, co może potwierdzić każdy ich posiadacz. Zatem, warto nimi wyposażyć swoją kuchnię i mieć jeszcze większą przyjemność i satysfakcję z gotowania.

Zalety miedzianych garnków

Garnki miedziane posiadają liczne zalety, a mało wad, dlatego mają wielu zwolenników. Ich dużym plusem jest na pewno to, że prezentują się niezwykle elegancko. Dzięki temu zdobią kuchnię, a także urozmaicają jej aranżację. Kolejną zaletą tego typu wyrobów jest łatwość w utrzymaniu czystości, a także to, że potrawy nie przywierają do dna. Oczywiście warto tutaj wspomnieć również o tym, że nie wytwarzają żadnego zapachu, dlatego potrawa smakuje tak, jak powinna.

oryginalny miedziany garnek
gdzie kupic garnek z miedzi
garnek z miedzi blog

Miedziane garnki są również odporne na wysokie temperatury i bardzo dobrze przewodzą ciepło. Z ich zakupem nie powinno być żadnego problemu, ponieważ są dostępne w wielu sklepach. Jednym z nich jest Luxury Products, który posiada bogatą ofertę miedzianych garnków, chociaż nie tylko.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

One thought on “Jak dbać o garnki miedziane?

Comments are closed.