Wybieramy elegancki fotel do salonu – nasze porady

5
(1)

Fotel – funkcjonalny klasyk, ponadczasowa elegancja i wygoda w salonie. Charakterystyczny punkt nowoczesnych i tradycyjnych przestrzeni, w których toczy się codzienne życie. Niezastąpiony w chwilach relaksu z książką i przy kominku. Zaznaczający swoją obecność w sposób delikatny bądź mocno ją akcentujący. Luksusowy fotel ma niejedno oblicze: bergère, club, wingback, chesterfield, tradycyjny bądź nowoczesny, fantazyjny bądź dostojny. Który wstawić do salonu? Nie wiesz jaką decyzję podjąć, zatem usiądź do lektury: wybieramy elegancki fotel do salonu – nasze porady, a za kilka minut wybór będzie oczywisty.

Wybieramy elegancki fotel do salonu – nasze porady

Fotele różnią się pod wieloma względami: kolorystyką, wzornictwem, stylem, tapicerką, funkcjonalnością, komfortem i rozmiarem. To co je łączy, to fakt, że bez nich żaden salon nie jest kompletny. Elegancki fotel do salonu, wykonany przez najlepszych rzemieślników z cenionych fabryk, z najlepszych materiałów to pewność, że salon zyska na estetyce i komforcie wypoczynku. Wybierając fotel do salonu, podobnie jak materac, istotne są takie kwestie jak rozmiar i materiał z którego jest wykonany.

Rozmiar fotela

Zanim zdecydujesz się na duży, wytworny fotel do salonu koniecznie zmierz przestrzeń pomiędzy drzwiami – czy uda się go przenieść przez nie. Poza tym dobrze jest zmierzyć miejsce w salonie przygotowane pod fotel. Obecnie dużą popularnością cieszą się fotele wingback, inaczej zwane uszakami. Są wśród nich mniejsze i większe modele, natomiast są to jedne z większych foteli i warto sprawdzić, czy jego rozmiary nie będą przytłaczające dla salonu i czy przejdzie przez drzwi.

Za duży fotel, podobnie jak duży designerski zegar na ścianie, może dawać wrażenie mniejszej przestrzeni, po prostu stanie się za ciasno. Z drugiej strony w dużych salonach, mały fotel może ‘zginąć’ przytłoczony innymi meblami.

Styl fotela

Minimalistyczny, designerski fotel czy klasyczny i wytworny? To zależy od stylu w jakim urządzony jest salon i od preferencji. W ofercie luksusowych marek są m.in. wyjątkowe fotele akcentujące. Taki mebel przykuwa wzrok i jest centralnym punktem.

W nowoczesne salonu wpisują się fotele w różnych stylach, raczej stonowane kolorystycznie, chyba że ma być to fotel akcentujący – wówczas podobnie jak rzeźba w salonie będzie ściągał spojrzenia. Tradycyjne salony lubią klasyczne fotele. Natomiast w pokojach w stylu eklektycznym i boho można zaszaleć z formą i kolorystyką. Do wnętrz glamour pasują wytworne, luksusowe fotele np. w stylu uszak, fotele ze skóry, aksamitu.

Funkcja fotela

Ekskluzywne fotele do salonu spełniają różne funkcje. Są dodatkowym siedziskiem, mogą być elementem dekoracyjnym, a także meblem wydzielającym strefę relaksu.

  • Fotel spełniający funkcję dodatkowego siedziska podczas spotkań – świetnie sprawdzają się nowoczesne, kompaktowe, proste fotele, które zapewniają wygodę siedzenia podczas spotkań.
  • Fotel do relaksu – powinien być zaprojektowany w sposób zapewniający maksymalny relaks i odprężenie. Z przyjemnej w dotyku tapicerki. Duży (o ile przestrzeń na to pozwala), wygodny, komfortowy.
  • Fotel do kącika do czytania – odpowiednio wyprofilowany, klasyczny, z podłokietnikami i wygodnym oparciem.

Przy wyborze fotela istotne znaczenie ma materiał, z którego jest wykonany. I również warto go wziąć pod uwagę. Przykładem skóra, która świetnie prezentuje się zarówno w klasycznych jak i nowoczesnych wnętrzach, jest ponadczasowa. Natomiast aksamit wnosi luksus i przepych. Fotel mogą uzupełniać ekskluzywne poduszki.

Style foteli – jak znaleźć idealny fotel do salonu?

Fotele mają różne formy, co wpływa na komfort ich użytkowania oraz funkcję. Zatem wybieramy elegancki fotel do salonu – nasze porady pomogą w wyborze formy oraz stylu w jakim wykonany jest fotel.

Nowoczesne fotele

Idealne do nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych przestrzeni. Nowoczesne fotele wyróżnia prosta linia, a zarazem oryginalny design. Współgrają z miejską estetyką i są wygodnym siedziskiem w salonie.

Nowoczesne fotele mają niewielkie gabaryty, zazwyczaj niskie oparcie, są delikatnym akcentem w salonie. Zarazem cechuje je ponadczasowość. Świetnym przykładem nowoczesnych foteli i krzeseł są wyjątkowe meble od włoskiej marki Ozzio Italia. Minimalistyczny fotel ze skóry z metalowymi nóżkami świetnie wpisuje się również we wnętrza w stylu industrialnym.

Inne propozycje to fotele z drewna i z wysokiej jakości materiałów – klasyczny fotel z nowoczesnymi akcentami. Nowoczesne fotele mogą mieć podłokietniki, ale nie muszą.

Klasyczne fotele

Piękne, wytworne, klasyczne fotele idealnie uzupełniają tradycyjny salon. Są również odpowiednim meblem do salonów w stylu prowansalskim, art deco i francuskim. Klasyczny fotel to zarówno mebel z wysokim oparciem, jak i niskim. Cechuje go elegancja, może być bardziej minimalistyczny bądź bardziej wytworny. Z zakrzywionymi ramionami bądź z prostą linią. Wykonany z luksusowych materiałów klasyczny fotel jest idealnym miejscem do relaksu przy kominku.

Fotele we francuskim stylu

Któż bardziej słynie z wyczucia stylu, elegancji i wytworności od Francuzów? Przepiękny fotel we francuskim stylu może być fotelem akcentującym. Tego typu mebel ożywi przestrzeń, wydzieli kącik na relaks i pozytywnie wpłynie na estetykę salonu. Francuskie fotele cechują wytworne tkaniny, bogate wzornictwo tkanin, rzeźbienia na nogach. Mają niepowtarzalny urok.

Fotele chesterfield

Charakterystyczną cechą jest pikowana krata, aczkolwiek wzory różnią się między sobą. Chesterfield może mieć również gładką powierzchnię. Podłokietniki i oparcie mogą tworzyć jedną linię. Fotele chesterfield utożsamiane są z luksusem – doskonale wpisują się we wnętrza urządzone w stylu klasycznym, angielskim, minimalistycznym. Poza salonem, chętnie wybierane jako fotele do biur i gabinetów.

Fotel uszak

Od lat cieszy się popularnością, m.in. ze względu na komfort spędzania na nim czasu. Uszaki to fotele z wysokim oparciem i charakterystycznymi bokami w kształcie skrzydeł. Uszak otula elegancją i komfortem. Dostępny jest w różnych rozmiarach, od małych po duże fotele.

Idealny fotel to ten, który zachwyca estetyką i jest wygodnym, funkcjonalnym meblem w salonie.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1