Historia marki Rolex

0
(0)

Rolex to z pewnością najbardziej rozpoznawalna na świecie marka zegarków. Nazwa ta dla wielu osób jest wręcz synonimem prestiżu i luksusu, ze względu na niebagatelne ceny, jakie na rynku osiągają te czasomierze. Czy znasz historię marki Rolex i wiesz, dlaczego jej produkty są tak drogie?

Co to znaczy Rolex?

Historia marki Rolex rozpoczęła się w 1905 roku. Wówczas młody przedsiębiorca Hans Wilsdorf otworzył swój pierwszy sklep, w którym sprzedawał zegarki naręczne. Te wówczas były niedokładne i nie cieszyły się jeszcze dużą popularnością. Postanowił on udoskonalić swoje produkty, dodając do nich niezwykle precyzyjne mechanizmy produkowane przez szwajcarską firmę zegarmistrzowską z siedzibą w Bienne.

Sama nazwa Rolex powstała jednak trzy lata później. Co ciekawe, nic nie oznacza. To przypadkowy zbitek głosek, które po prostu dla twórcy marki dobrze brzmiały.

Pierwsze sukcesy marka zaczęła odnosić już w 1910 roku, kiedy jako pierwszy zegarek naręczny Rolex odznaczony został Certyfikatem Chronometrycznej Precyzji. Cztery lata później zyskał certyfikat precyzji klasy A, czyli odznaczenie do tej pory zarezerwowane dla chronometrów morskich. Udało się więc uzyskać to, czego najbardziej oczekiwał właściciel – wysoką jakość połączoną z rozpoznawalnością.

Kolejne kroki tylko przybliżały zegarki Rolex do światowej klasy. Między innymi to Rolex stworzył pierwszy wodoszczelny czasomierz. To marka także wymyśliła i opatentowała pierwszy na świecie automatyczny mechanizm z wahnikiem Perpetual. Historia marki Rolex już od pierwszych sukcesów w kilka lat po powstaniu rozwija ten symbol prestiżu.

watches geeefb
Historia marki Rolex Źródło: pixabay.com

Czy Rolex jest szwajcarski?

Początkowo twórca marki swój sklep prowadził w Londynie. Jednak już w 1920 roku przeniósł się do Genewy. Od tamtej pory firma projektuje, tworzy i testuje swoje produkty wyłącznie na terytorium Szwajcarii. To uznana przez miłośników luksusu gwarancja najwyższej jakości oferowanych wyrobów. Historię marki Rolex uznać więc można za szwajcarską.

Ile Rolex produkuje zegarków?

Jak na zegarki z tej najwyższej półki, produkcja marki Rolex jest bardzo rozbudowana. Szacuje się, że rocznie wypuszczanych jest około miliona nowych czasomierzy. Co więcej, nie jest to koniec planów. Firma planuje zwiększenie tej produkcji, między innymi dzięki stworzeniu nowej fabryki z siedzibą w Bulle.

Tak naprawdę jednak nikt nie wie, ile dokładnie sztuk danego modelu powstaje w ciągu roku. To również klucz do sukcesu: marka jest dość tajemnicza, a więc zakup własnego zegarka pozwala na wstąpienie do elitarnego kręgu. Nie wiadomo z wyprzedzeniem, jak długa dana seria będzie produkowana. Nie brakuje także edycji specjalnych i projektów tworzonych z myślą o twarzach marki. Współpraca z rozpoznawalnymi osobistościami to również to, co wprowadził Rolex jako jeden z pierwszych.

Jaki jest najdroższy Rolex?

Rekordzistą marki Rolex pod względem osiągniętej przez siebie ceny jest Rolex Daytona należący do Paula Newmana. Został on sprzedany na aukcji za prawie 17,8 milionów dolarów. Standardowa cena tego czasomierza to jedynie 80 000 dolarów. W tym przypadku jednak największe znaczenie miała jego wartość kolekcjonerska oraz specjalny grawerunek. To słowa Paula Newmana skierowane do córki, aby „jechała bezpiecznie”.

Ile kosztuje najtańszy Rolex?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje najtańszy zegarek marki Rolex. Jeżeli szukasz bardziej przystępnego modelu, z pewnością powinieneś zainteresować się takimi propozycjami jak Datejust albo Oyster Perpetual. Oba można kupić w cenie poniżej 10 tysięcy złotych (w wersji podstawowej). Tak naprawdę z wiekiem zegarki tej klasy nie tyle nie tracą, co wręcz zyskują na wartości. Doskonała jakość wykonania wraz z elegancką patyną to cechy poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie.

Źródło: pixabay.com

Czy Rolex to dobra inwestycja?

Zastanawiasz się, czy kupić zegarek Rolex w celach inwestycyjnych? To naprawdę dobra decyzja. Zadbany zegarek bez problemu przetrwa przez 20 lat. Mówi się o tym, że jeżeli będzie naprawdę dobrze traktowany, jest w stanie działać nawet przez 100 lat. Nic zatem dziwnego, że wraz z wiekiem tylko zyskuje na wartości.

Przekłada się na to również ogólny kryzys w branży luksusowych zegarków. Wynika on z pandemii Covid-19 oraz wojny toczącej się na Ukrainie. Produkuje się mniej czasomierzy marek Premium, więc te już dostępne sprzedawane są coraz drożej. To nie lada gratka dla osób o biznesowym zmyśle.

Rolex to także jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek modowych najwyższego segmentu. Jest wręcz symbolem statusu społecznego. Pewne grupy zawodowe i społeczne nie wyobrażają sobie nieposiadania go w swojej kolekcji. Mówi się nawet o tym, że zegarki te są produkowane w taki sposób, by ich stylistyka była rozpoznawalna z odległości 6 metrów. Projektanci trzymają się kilku kluczowych zasad, dzięki którym produkty te są tak charakterystyczne.

Nie ma specjalnych modeli Rolex przeznaczonych dla kobiet. Niektóre serie są wzbogacane na przykład diamentami i wówczas chętniej wybierane są przez panie. Jednak w tej marce obowiązuje zasada uniseks. Niech nie dziwi cię więc widok męskiego pozornie zegarka na damskim przegubie dłoni.

Historia marki Rolex to nie tylko prestiż podbudowany astronomicznymi wręcz kwotami, które za zegarki te trzeba zapłacić. Legenda marki wynika w równym stopniu z doskonałej precyzji i legendarnej już punktualności. Zastosowane są mechanizmy najwyższej jakości, tak samo zresztą, jak i materiały służące do zrobienia zegarka. Te cechy w połączeniu dają to, czego pragnie wiele osób: niesamowity luksus.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0