Po czym poznać oryginalny obraz?

5
(2)

Leonardo Da Vinci, Pablo Picasso, Jan Matejko, Vincent van Gogh, Michał Anioł- czy jest ktoś, kto nie zna tych nazwisk? Wybitni malarze i często utalentowani w innych dziedzinach życia, na płótnie odwzorowywali swój świat. Każdy z nich jest kultową postacią swojej epoki, bo z połączenia ich talentu, wyjątkowości i niezwykłej wrażliwości estetycznej powstały arcydzieła. Ponadczasowe obrazy, doskonale znane nie tylko koneserom. Mona Lisa, Ostatnia Wieczerza, Stańczyk to obrazy, które automatycznie odtwarza wyobraźnia, na sam tytuł. Największe dzieła są warte miliny dolarów, a problemem, by zawisły na ścianie w salonie jest nie tylko cena, lecz ich pochodzenie, czyli prawdziwość. Po czym poznać oryginalny obraz?

Branża podróbek wielkich i mniejszych dzieł ma się świetnie, bo to przestrzeń, w której skupiają się duże pieniądze. Zanim wydasz, sprawdź jak ocenić autentyczność dzieła.

Po czym poznać oryginalny obraz?

Obrazy współczesnych młodych, polskich malarzy sprzedają się na aukcjach za miliony złotych. Takie nazwiska jak: Wilhelm Sasnal i Piotr Uklański są doskonale znane w Polsce i za granicą. Dzieła zarówno współczesnych malarzy jak i obrazy antyki nieżyjących już artystów padają jednak ofiarą oszustów. Rynek falsyfikatów ma się świetnie, a kopiujący największych z największych robią to z coraz większą precyzją. Co ciekawe podróbki trafiły nawet na aukcje w domach aukcyjnych Christie’s i Sotheby’s, czyli do miejsc, w których pracują wybitni znawcy sztuki. Jednak ich wprawne oko też dało się oszukać.

Podróbki na aukcjach świadczą o tym, jak duży jest to problem i jaką czujnością, spostrzegawczością powinien wykazać się inwestor. Nie sztuką jest kupić obraz za miliony, a mieć prawdziwą, autentyczną sztukę na ścianie. Autentyczność potwierdza się na różne sposoby, używając zmysłów, wzroku, węchu, dotyku, i zdrowego rozsądku. Inwestycja w obrazy jest coraz popularniejsza, bo dzieła sztuki nie tracą na wartości jak samochody, jednak tylko oryginały!

Oszuści bazują na przekonaniu ludzi, że jeśli coś drogie, to na pewno jest oryginalne. Często słyszy się, że jeśli coś jest tanie, to z pewnością nie jest oryginalne. Niestety drogi obraz też niekoniecznie jest oryginalny, dlatego warto wiedzieć po czym poznać oryginalny obraz.

Jakość materiałów i płótno

Powąchaj, czy obraz pachnie farbą? Stare dzieło nosi na sobie niewyczuwalną powłokę z farby. Przez dziesięciolecia jej zapach zdążył się ulotnić, więc po prostu jej nie wyczujesz. Nowe obrazy- podróbki można poznać właśnie po tym, że zapach farby wciąż jest wyczuwalny.

Źródło: pexels.com

Stare obrazy noszą na sobie oznaki czasu. Jeśli przez dziesięciolecia trafiały z rąk do rąk, przeżyły czasy wojny, to nie pozostało to bez wpływu na ich dzisiejszy wygląd. Zarysowania, brud, wyblakła rama, uszkodzenia na rogach to część autentycznych obrazów. Choć oczywiście osoby podrabiające dzieła sztuki stylizują je na stare, to jednak różnią je delikatne znaki. Sygnały te łatwiej jest wychwycić, gdy zobaczysz i przyjrzysz się dokładnie starym obrazom. W tym celu warto odwiedzić galerię sztuki, która wystawia dzieła z długą historią. Przyjrzeć się ramie, kolorom, płótnom. Dokładnie obejrzeć, powąchać, a nawet dotknąć, jeśli jest taka możliwość.

Głębia obrazu

Istotnym elementem każdego wielkiego dzieła są warstwy nakładanej farby i uzyskana dzięki temu niezwykła głębia. Nawet w najlepszych podróbkach nie ma takiego efektu.

Warto zgłębić wiedzę dotyczącą farb w okresie, z którego pochodzi obraz. W przeszłości nie było tak wielu możliwości jak dziś. Dlatego nie tylko warstwy farby, ale też ich rodzaj zdradza, czy obraz jest autentyczny.

Włosie pędzla na obrazie- tania imitacja za grube pieniądze

Malarze podrabiający dzieła innych najczęściej nie inwestują w wysokiej jakości materiały. Dlatego cenną wskazówką przy ocenie autentyczności obrazu jest sprawdzenie, czy nie ma na nim włosia z pędzla. Podróbki obrazów zdarza się, że są ich nośnikiem, bo pseudo malarze stawiają na jak najtańsze pędzle, z których wychodzą włosy i pozostają na obrazie. To podobnie jak z popiersiem do salonu, kupisz tanią podróbkę bądź idealne popiersie od cenionych rzemieślników.

W oryginalnych dziełach nie ma włosia z pędzla, bo światowej klasy malarze, i ci żyjący, i ci już nieżyjący, zadbali o ten jakże istotny drobiazg. Przy oglądaniu obrazu, również poszukiwaniu włosia z pędzla, przydaje się lupa.

Styl artysty

Wskazówką, po czym poznać oryginalny obraz konkretnego artysty, jest całokształt jego twórczości. U każdego z malarzy można znaleźć wspólne elementy dla tworzonych dzieł. Każdy maluje w charakterystyczny sposób.

Oryginalność obrazu łatwiej ocenić, gdy poznasz inne dzieła artysty, przyjrzysz się im, grze kolorów, kształtów, form, być może znajdziesz inne charakterystyczne elementy. Ułatwieniem jest sięgnięcie do literatury dotyczącej twórczości malarza.

Warto też zapoznać się z okresem, w którym tworzył artysta. Czasy mają ogromny wpływ na tworzenie obrazów, w związku z czym widać w nich odbicie dawnych lat i detale mogą zdradzić, że obraz nie pochodzi z tamtego czasu, a ze współczesności.

Podpis artysty- czy każde oryginalne dzieło je ma?

pixabay.com

To co należy wziąć pod lupę oceniając autentyczność obrazu, to kaligrafia. Podpis na obrazie ma znaczenie, ale nie zawsze. Niektórzy nieżyjący już malarze niestety utrudnili kwestię oceny autentyczności za pomocą podpisu. Przykładem Salvadore Dali, który rozdawał czyste kartki ze swoim podpisem. Zatem na części kartek powstały obrazy, których nie stworzył artysta, lecz mało znana ręka. Natomiast widnieje jego oryginalny podpis.

Poza tym osoby tworzące falsyfikaty świetnie się w tym obszarze wyspecjalizowały. Ze zdumiewającą dokładnością potrafią podrobić najtrudniejsze podpisy. Warto wiedzieć, że część dzieł nie posiada podpisu mistrza, część jest podpisana w rogu na dole, a część z tyłu.

Historia obrazu pod lupą

Znane obrazy, które mają za sobą niekrótką historię trafiały z rąk do rąk. Od osób prywatnych do galerii i znów do rąk prywatnych. Jeśli trafia Ci się okazja nabycia perły wśród obrazów, poszukaj w sieci jaką drogę przebył obraz, gdzie obecnie się znajduje. Czy faktycznie w rękach sprzedającej go teraz osoby? Internet wiele nam mówi o artystach i ich dziełach, jest sposobem na upewnienie się, że obraz jest autentyczny. Funkcjonują portale, które skupiają polskie dzieła sztuki i zajmują się potwierdzaniem ich autentyczności.

Obraz od godnego zaufania sprzedawcy

Kupując na aukcjach, w galeriach, w luksusowych sklepach przede wszystkim postaw na godnego zaufania ‘handlarza’ sztuką. Cenione domy aukcyjne i luksusowe sklepy nie mogą pozwolić sobie na sprzedaż falsyfikatów, bo stracą renomę, klientów i pracę. Oczywiście warto zachować czujność i poznać bliżej artystę, natomiast kupując ze sprawdzonego źródła masz większą pewność, że obraz to autentyk, niż kupując od mało znanego sprzedawcy na portalu aukcyjnym. Zatem usiądź wygodnie przy klasycznej filiżance herbaty i zaprzyjaźnij się ze sztuką nim ruszysz na łowy.

Inwestycja w sztukę jest bezpieczna, a dla domu niezwykle atrakcyjna. Dom, w którym wiszą wyjątkowe dzieła, zachwyca i zyskuje w oczach gości.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

2 thoughts on “Po czym poznać oryginalny obraz?

Comments are closed.